niedziela, 8 lutego 2015

BasketBiblioteka i problem książek w Polsce.

11 lutego minie  pierwszy miesiąc spędzony na pisaniu bloga. W swoim pierwszym wpisie zaznaczałem, że opierać się będę na przedstawianiu mojej kolekcji kart ,ale i od czasu do czasu pojawiać się będą wpisy nie związane z kolekcjonerstwem.  Na taki też wpis przyszedł czas.
Trzymając w rekach aktualny numer Forbes Polska natrafiłem na ciekawy artykuł o tym jak to nasze społeczeństwo czyta coraz mniej książek oraz czy państwo powinno ratować księgarzy.

Według danych pochodzących z  GUS  11 procent polaków czyta co najmniej siedem książek w ciągu roku, a 61 procent w ciągu tego samego roku nie przeczytało ani jednej książki! Jak to w ogóle możliwe skoro ciągłe obniżki cen w sieciowych księgarniach powinny przyciągać ludzi. Dane przedstawiane w artykule oraz problem jaki cały czas narasta są zatrważające. Nie chce się aż wierzyć, że polski rynek książki z roku na rok robi się coraz mniejszy. Jednym z problemów są właśnie fikcyjne obniżki cen, które tak naprawdę nic nie dają. Ceny książek nadal są wygórowane. Zawyżane przez wydawców, by pierwszego dnia na rynku móc dać 25 procent upustu. Zrzeszeni w Polskiej Izbie Książki wydawcy proponują wprowadzenie ustawy o jednolitej cenie książki zakazującej przez rok od wydania książki obniżania ceny. Ustawa ta została wprowadzona już do wielu krajach Europejskich i nie tylko. Lista jest długa. Przykładem może być Izrael, który w 2014 roku po wprowadzeniu ustawy ustalił, że średnia cena książki spadła o 15%. Tytuły jakie dziś dostajemy w dużej mierze to książki komercyjne, które przyczyniają się do naszej „agonii intelektualnej”. Zachęcam serdecznie do zainteresowania się tematem sytuacji książek w naszym kraju.

Żeby nie odbiegać zbyt mocno od tematów koszykarskich, chciałbym zaproponować wszystkim parę książek godnych uwagi, które i mnie zmotywowały do sięgania po rozmaite tytuły. Obecnie moja półka jest już tak zawalona, że czas poszukać nowego miejsca, albo zainwestować w regał. : )

1. „Michael Jordan. Życie” - Roland Lazenby
2. „Phil Jackson. 11 pierścieni” - Phil Jackson, Hugh Delehanty
3. „Shaq bez cenzury” - Shaquille O’Neal, Jackie MacMullan
4. „Dream Team” - Jackie MacMullan
5. „Dennis Rodman. Powinienem być już martwy” - Dennis Rodman, Jack Isenhour
6. „Adam Wójcik. Rzut bardzo osobisty” - Jacek Antczak
7. „Lebron James. Król jest tylko jeden?” - Marcin Harasimowicz
8. „Srebrni chłopcy Zagórskiego” - Łukasz Cegliński
9. „Moje życie” - Magic Johnson, William Novak


Bardzo możliwe, że w przyszłości postanowię zrecenzować na blogu przedstawione wyżej książki. 
Polecam serdecznie aktualny numer Forbsa również ze względu na obszerny wywiad z naszym jedynakiem na parkietach NBA Marcinem Gortatem, który ma szansę stać się pierwszym sportowcem w Polsce znajdującym się na liście 100 najbogatszych Polaków.

1 komentarz: